Hakkımızda

1978 yılından bu yana edindiğimiz tecrübe ve büyük bakır el sanatı ustamız Yaşar Fındık'ın izinde günümüze kadar gelen "Bakır El Sanatları ve İşlemeciliği" işini hakkıyla yapmanın gururunu yaşamaktayız...

Unutulmaya yüz tutmuş ama Türk sanatları arasında saygın bir yere sahip bakır işlemeciliği uzun yıllardır Erzincan ilçesinin ve birçok sanatkarın geçim kaynağı olmuştur. Erzincan dışında birçok anadolu şehirlerinde bakır işlemeciliği farklı şekillerde ele alınarak milyonlarca ev, işyeri ve mekanların baş köşesini süslemiştir. Çıktığımız bu yolda öncelikli amacımız en eski el sanatlarımızdan olan bakır işlemeciliğini ilerideki yıllara taşımak ve bu ruhu yaşatabilmektir. El emeği ve göz nuru ile yapılan bakır işlemeleri büyük özenle hazırlanır ve yıllarca bulunduğu köşeyi, duvarı, mekanı vs. süsleyebilmektedir. Bunun nedeni ise kaliteli işçilik, kaliteli malzeme ve yapılan ise ruhunu katmaktır. İğne ucu kalem ile ilmek ilmek işlenmekte ve bir makinenin veremeyeceği deseni bakır üzerine işlemektir işimiz. Ürünlerimizin hiç birisi şablonlarla, belli kalıplarla veya kopyalama ile yapılmamaktadır. Her bir ürün aşkla, tutkuyla ve içimizdeki sanatçıyla ortaya çıkmaktadır.

Sanatımızın temsilini gerek yurt dışında gerek ise yurt içinde yıllarca başarı ile sürdürmüş bulunmaktayız. Ne yazık ki kalitesiz fabrikasyon ürünlerin el işçiliğinin yerini neredeyse tamamen almasıyla bu nadide sanatımızı büyük ölçüde tehlikeye atmıştır. Bunun sonucu olarak dükkanlarda ve bir çok işletmede kalitesiz ürünler büyük ölçüde boy göstermiştir. Para kazanma hırsı ile bu kalitesiz ürünler hem kendi halkımıza hem de turistlere gerçek el sanatı yerine satılmıştır. Hititia - Bakır El Sanatlarının asıl amacı geçmişteki gibi bu sanatı hakkı ile yerine getirmek ve kaliteli ürünleri ortaya çıkarmaktır.

Başlıca ürünlerimiz ise şunlardır; Bakır tabaklar, Tepsiler, Çay Takımları, Kahve Takımları, Vazolar, İbrikler, Sürahiler, Aksesuarlar, Küpeler, Bilezikler, Özel Motif - Desen İşlemeleri ve Baskılı yani bakır tabak üzerine gerek resim gerek ise yazılar ile işlenen el sanatlarıdır.

Hiç bir zaman çok büyük olmayacağız ama her zaman işimizi en iyi bir şekilde yapacak ve sanatımızı bakır üzerine ince ince işleyerek sadece göze değil gönüllerede hitab edeceğiz.
Teşeekkürler.